| Internal Part Number | EIS-LM3S5C56-IQR80-A1 | |
| Standard Package | 160 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 33 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3S5C56-IQR80-A1 | |
| Related Links | LM3S5C56, LM3S5C56-IQR80-A1 Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 74714 | BIT TORX T7 1.97" | datasheet.pdf | |