| Internal Part Number | EIS-LM3S5R31-IBZ80-C1T | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 67 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 48K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08 V ~ 1.32 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 108-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 108-BGA (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3S5R31-IBZ80-C1T | |
| Related Links | LM3S5R31-, LM3S5R31-IBZ80-C1T Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 1499860000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |