| Internal Part Number | EIS-LM3S600-IQN50-C2 | |
| Manufacturer Product Page | LM3S600-IQN50-C2 Specifications | |
| Standard Package | 250 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 36 | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 48-LQFP | |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3S600-IQN50-C2 | |
| Related Links | LM3S600-, LM3S600-IQN50-C2 Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | ED400/2 | TERMINAL BLOCK 10MM 2POS | datasheet.pdf | |
 | 202165-5 | CONN PIN HOOD EXT 41POS PANEL MT | datasheet.pdf | |