Texas Instruments LM3S608-IQN50-C2T
LM3S608-IQN50-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S608-IQN50-C2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
LM3S608-IQN50-C2T.pdf
Availability of LM3S608-IQN50-C2T
QUANTITY
LM3S608-IQN50-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S608-IQN50-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S608-IQN50-C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S608-IQN50-C2T Specifications
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S608-IQN50-C2T
Related LinksLM3S608-, LM3S608-IQN50-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S608-IQN50-C2T Details Description
Related parts for LM3S608-IQN50-C2T
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 225W datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.2A 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
HDM EAPR110F180F LM & G datasheet.pdf
SWITCH 25A NON-F 3P UL508 datasheet.pdf
220000UF 25V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf