Texas Instruments LM3S610-EGZ50-C2T
LM3S610-EGZ50-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S610-EGZ50-C2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S610-EGZ50-C2T.pdf
Availability of LM3S610-EGZ50-C2T
QUANTITY
LM3S610-EGZ50-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S610-EGZ50-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S610-EGZ50-C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S610-EGZ50-C2T
Related LinksLM3S610-, LM3S610-EGZ50-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S610-EGZ50-C2T Details Description
Related parts for LM3S610-EGZ50-C2T
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 650 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 230VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 17VC DFN1006-2 datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
MAG STRIPE INFRARED CARD READER datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 63 V datasheet.pdf