Texas Instruments LM3S6918-EQC50-A2
LM3S6918-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S6918-EQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S6918-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S6918-EQC50-A2
QUANTITY
LM3S6918-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S6918-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S6918-EQC50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S6918-EQC50-A2 Specifications
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S6918-EQC50-A2
Related LinksLM3S6918, LM3S6918-EQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S6918-EQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S6918-EQC50-A2
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 300OHM 120DEG TRI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf