Texas Instruments LM3S6918-IQC50-A2
LM3S6918-IQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S6918-IQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S6918-IQC50-A2.pdf
Availability of LM3S6918-IQC50-A2
QUANTITY
LM3S6918-IQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S6918-IQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S6918-IQC50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S6918-IQC50-A2 Specifications
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S6918-IQC50-A2
Related LinksLM3S6918, LM3S6918-IQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S6918-IQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S6918-IQC50-A2
IND PB ILLUM RND BLACK 5V LAMP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 8A DPAK datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 5% 1000VDC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf