Texas Instruments LM3S815-EGZ50-C2
LM3S815-EGZ50-C2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S815-EGZ50-C2
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S815-EGZ50-C2.pdf
Availability of LM3S815-EGZ50-C2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S815-EGZ50-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S815-EGZ50-C2
Internal Part NumberEIS-LM3S815-EGZ50-C2
Standard Package43
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S815-EGZ50-C2
Related LinksLM3S815-, LM3S815-EGZ50-C2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S815-EGZ50-C2 Details Description
Related parts for LM3S815-EGZ50-C2
RES SMD 1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 4KV NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 15A ITO220 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf