Texas Instruments LM3S8530-EQC50-A2T
LM3S8530-EQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S8530-EQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S8530-EQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S8530-EQC50-A2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S8530-EQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S8530-EQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S8530-EQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S8530-EQC50-A2T
Related LinksLM3S8530-, LM3S8530-EQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S8530-EQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S8530-EQC50-A2T
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 80W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 28A TO247 datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf