Texas Instruments LM3S8530-IQC50-A2
LM3S8530-IQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S8530-IQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S8530-IQC50-A2.pdf
Availability of LM3S8530-IQC50-A2
QUANTITY
LM3S8530-IQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S8530-IQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S8530-IQC50-A2
Manufacturer Product PageLM3S8530-IQC50-A2 Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S8530-IQC50-A2
Related LinksLM3S8530, LM3S8530-IQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S8530-IQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S8530-IQC50-A2
FILTER LINE 8MH 2A VERTICAL datasheet.pdf
IC DIVIDER DIV X2 ECL CLK 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64S/AE64M/X datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
IC GAS GAUGE 30-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 44POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf