Texas Instruments LM3S8630-IQC50-A2T
LM3S8630-IQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S8630-IQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S8630-IQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S8630-IQC50-A2T
QUANTITY
LM3S8630-IQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S8630-IQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S8630-IQC50-A2T
Manufacturer Product PageLM3S8630-IQC50-A2T Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S8630-IQC50-A2T
Related LinksLM3S8630-, LM3S8630-IQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S8630-IQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S8630-IQC50-A2T
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS VERT W/LATCH GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 190MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
DSUB F SCREW LOCK ASSBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf