Texas Instruments LM3S8971-IBZ50-A2
LM3S8971-IBZ50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S8971-IBZ50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S8971-IBZ50-A2.pdf
Availability of LM3S8971-IBZ50-A2
QUANTITY
LM3S8971-IBZ50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S8971-IBZ50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S8971-IBZ50-A2
Manufacturer Product PageLM3S8971-IBZ50-A2 Specifications
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S8971-IBZ50-A2
Related LinksLM3S8971, LM3S8971-IBZ50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S8971-IBZ50-A2 Details Description
Related parts for LM3S8971-IBZ50-A2
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END 2POS FEMALE 6' datasheet.pdf
RES 47 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.1A 170 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 128PQFP COMPOSITE datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
3300UF 100V 30X50MM 85C 12000H datasheet.pdf