Texas Instruments LM3S9790-IBZ80-C3T
LM3S9790-IBZ80-C3T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S9790-IBZ80-C3T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S9790-IBZ80-C3T.pdf
Availability of LM3S9790-IBZ80-C3T
QUANTITY
LM3S9790-IBZ80-C3T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S9790-IBZ80-C3T
Internal Part NumberEIS-LM3S9790-IBZ80-C3T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.235 V ~ 1.365 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S9790-IBZ80-C3T
Related LinksLM3S9790-, LM3S9790-IBZ80-C3T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S9790-IBZ80-C3T Details Description
Related parts for LM3S9790-IBZ80-C3T
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 200MA DO34 datasheet.pdf
IC GATE NOR/OR 8INPUT 14-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf