| Internal Part Number | EIS-LM3S9U92-IQC80-A1 | |
| Standard Package | 90 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 65 | |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) | |
| RAM Size | 96K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.235 V ~ 1.365 V | |
| Data Converters | A/D 16x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 100-LQFP | |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3S9U92-IQC80-A1 | |
| Related Links | LM3S9U92, LM3S9U92-IQC80-A1 Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 1644990000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |