Texas Instruments LM3S9U92-IQC80-A2
LM3S9U92-IQC80-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S9U92-IQC80-A2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S9U92-IQC80-A2.pdf
Availability of LM3S9U92-IQC80-A2
QUANTITY
LM3S9U92-IQC80-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S9U92-IQC80-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S9U92-IQC80-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S9U92-IQC80-A2 Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O65
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.235 V ~ 1.365 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S9U92-IQC80-A2
Related LinksLM3S9U92, LM3S9U92-IQC80-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S9U92-IQC80-A2 Details Description
Related parts for LM3S9U92-IQC80-A2
SWITCH ROCKER SPST-NO 12A 125V datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 3A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf