Texas Instruments LM4030CMFX4.096/NOPB
LM4030CMFX4.096/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4030CMFX4.096/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23
Datasheet Download
LM4030CMFX4.096/NOPB.pdf
Availability of LM4030CMFX4.096/NOPB
QUANTITY
LM4030CMFX4.096/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4030CMFX4.096/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4030CMFX4.096/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)4.096V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output30mA
Tolerance±0.15%
Temperature Coefficient30ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz165µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode130µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4030CMFX4.096/NOPB
Related LinksLM4030CMFX, LM4030CMFX4.096/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4030CMFX4.096/NOPB Details Description
Related parts for LM4030CMFX4.096/NOPB
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 393MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO213AB datasheet.pdf