Texas Instruments LM4040BIZ-2.5/NOPB
LM4040BIZ-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040BIZ-2.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM4040BIZ-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040BIZ-2.5/NOPB
QUANTITY
LM4040BIZ-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040BIZ-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040BIZ-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040BIZ-2.5/NOPB Specifications
Standard Package1,800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040BIZ-2.5/NOPB
Related LinksLM4040BIZ, LM4040BIZ-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040BIZ-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040BIZ-2.5/NOPB
LED RECT 14X16 YEL DIFF 8 PIN datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
BRKT R88D-WTA3HL-02HL A3H-10H datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
74000UF 15V 51X79 85C ST datasheet.pdf