Texas Instruments LM4040C20IDBZR
LM4040C20IDBZR picture photo
Mfg. Part Number
LM4040C20IDBZR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23
Datasheet Download
LM4040C20IDBZR.pdf
Availability of LM4040C20IDBZR
QUANTITY
LM4040C20IDBZR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040C20IDBZR
Internal Part NumberEIS-LM4040C20IDBZR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040C20IDBZR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.048V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040C20IDBZR
Related LinksLM4040C, LM4040C20IDBZR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040C20IDBZR Details Description
Related parts for LM4040C20IDBZR
FITTING COUPLER POLY CLR 4 X 4" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf