Texas Instruments LM4040D10ILPRE3
LM4040D10ILPRE3 picture photo
Mfg. Part Number
LM4040D10ILPRE3
Brief Description
IC VREF SHUNT 10V TO92-3
Datasheet Download
LM4040D10ILPRE3.pdf
Availability of LM4040D10ILPRE3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040D10ILPRE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040D10ILPRE3
Internal Part NumberEIS-LM4040D10ILPRE3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Standard Package2,000
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz180µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode135µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040D10ILPRE3
Related LinksLM4040D, LM4040D10ILPRE3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040D10ILPRE3 Details Description
Related parts for LM4040D10ILPRE3
RESISTOR 3.3K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP R/A 50V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
LED LINEAR MOD 12W 5000K 12VAC datasheet.pdf
EXCITATION LOSS RELAY datasheet.pdf
HDM W/FA SAPR145F204O G CUTS datasheet.pdf
IC MOSFET IGBT 20V datasheet.pdf