Texas Instruments LM4040D25IDBZR
LM4040D25IDBZR picture photo
Mfg. Part Number
LM4040D25IDBZR
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040D25IDBZR.pdf
Availability of LM4040D25IDBZR
QUANTITY
LM4040D25IDBZR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040D25IDBZR
Internal Part NumberEIS-LM4040D25IDBZR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040D25IDBZR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040D25IDBZR
Related LinksLM4040D, LM4040D25IDBZR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040D25IDBZR Details Description
Related parts for LM4040D25IDBZR
TVS DIODE 8.92VWM 15.6VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 2A 12" datasheet.pdf