Texas Instruments LM4040DIM3-10.0
LM4040DIM3-10.0 picture photo
Mfg. Part Number
LM4040DIM3-10.0
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040DIM3-10.0.pdf
Availability of LM4040DIM3-10.0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040DIM3-10.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040DIM3-10.0
Internal Part NumberEIS-LM4040DIM3-10.0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLM4040DIM3-10.0 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingDigi-Reel®
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz180µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode110µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040DIM3-10.0
Related LinksLM4040D, LM4040DIM3-10.0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040DIM3-10.0 Details Description
Related parts for LM4040DIM3-10.0
IC FLASH 4MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 10V 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DL R/A PCB AU datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 8" datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD datasheet.pdf