Texas Instruments LM4040DIM7X-2.5/NOPB
LM4040DIM7X-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040DIM7X-2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SC70
Datasheet Download
LM4040DIM7X-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040DIM7X-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040DIM7X-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040DIM7X-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040DIM7X-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode70µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040DIM7X-2.5/NOPB
Related LinksLM4040DIM7, LM4040DIM7X-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040DIM7X-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040DIM7X-2.5/NOPB
CONN HEADER 3POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
Crystal 25.1750MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 8.74"L X 3.37"W datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 9POS R/A GOLD datasheet.pdf
OSC VCO 2130-2360MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD ADAPTER LPR4150AL DIL24 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
FILTER FOR HZZ00903 datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 5POS datasheet.pdf