Texas Instruments LM4040EIM3-2.5/NOPB
LM4040EIM3-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040EIM3-2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040EIM3-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040EIM3-2.5/NOPB
QUANTITY
LM4040EIM3-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040EIM3-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040EIM3-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040EIM3-2.5/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode70µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040EIM3-2.5/NOPB
Related LinksLM4040EIM, LM4040EIM3-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040EIM3-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040EIM3-2.5/NOPB
RES SMD 46.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 16-TSSOP datasheet.pdf
TERMINL SHROUD 600A FOR BDNF600A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMINI datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLANGE MOUNT IEC FUSED INLET datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP G30 TIN datasheet.pdf