Texas Instruments LM4040EIZ-2.5/NOPB
LM4040EIZ-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040EIZ-2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM4040EIZ-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040EIZ-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040EIZ-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040EIZ-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040EIZ-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode70µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040EIZ-2.5/NOPB
Related LinksLM4040EIZ, LM4040EIZ-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040EIZ-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040EIZ-2.5/NOPB
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT YLW 0.28" CC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf