Texas Instruments LM4040QAIM3X2.5/NOPB
LM4040QAIM3X2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040QAIM3X2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040QAIM3X2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040QAIM3X2.5/NOPB
QUANTITY
LM4040QAIM3X2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040QAIM3X2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040QAIM3X2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040QAIM3X2.5/NOPB
Related LinksLM4040QAIM, LM4040QAIM3X2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040QAIM3X2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040QAIM3X2.5/NOPB
LABEL LSR/IJET 1"X1.0" WHT datasheet.pdf
LED SS 5V YELLOW DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
STOCK ASSEMBLY DRAG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 5W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 42MM PCMNT datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf