Texas Instruments LM4040QEIM3X2.5/NOPB
LM4040QEIM3X2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040QEIM3X2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040QEIM3X2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040QEIM3X2.5/NOPB
QUANTITY
LM4040QEIM3X2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040QEIM3X2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040QEIM3X2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode70µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040QEIM3X2.5/NOPB
Related LinksLM4040QEIM, LM4040QEIM3X2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040QEIM3X2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040QEIM3X2.5/NOPB
IC A/D CONV 12BIT SRL 4CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
TAPE COPPER 8MMX3M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 88A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 5PR X 10COLUMN DC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TVPS00RF-15-5SA W/ PC CON datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 S PLUG AN datasheet.pdf
8 Pin Stereo D/A Converter for Digital Audio IC datasheet.pdf