Texas Instruments LM4041C12ILPE3
LM4041C12ILPE3 picture photo
Mfg. Part Number
LM4041C12ILPE3
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3
Datasheet Download
LM4041C12ILPE3.pdf
Availability of LM4041C12ILPE3
QUANTITY
LM4041C12ILPE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4041C12ILPE3
Internal Part NumberEIS-LM4041C12ILPE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.225V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output12mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz20µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4041C12ILPE3
Related LinksLM4041C, LM4041C12ILPE3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4041C12ILPE3 Details Description
Related parts for LM4041C12ILPE3
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE CABLE MARKERS datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
15000UF 40V 35X45MM 105C 5000H datasheet.pdf