Texas Instruments LM4050CIM3-2.5
LM4050CIM3-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LM4050CIM3-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050CIM3-2.5.pdf
Availability of LM4050CIM3-2.5
QUANTITY
LM4050CIM3-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050CIM3-2.5
Internal Part NumberEIS-LM4050CIM3-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Datasheet Update 16/Jul/2015
Manufacturer Product PageLM4050CIM3-2.5 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz41µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050CIM3-2.5
Related LinksLM4050C, LM4050CIM3-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050CIM3-2.5 Details Description
Related parts for LM4050CIM3-2.5
VARISTOR 73V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf