Texas Instruments LM4050QAEM3-10/NOPB
LM4050QAEM3-10/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4050QAEM3-10/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050QAEM3-10/NOPB.pdf
Availability of LM4050QAEM3-10/NOPB
QUANTITY
LM4050QAEM3-10/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050QAEM3-10/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4050QAEM3-10/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 16/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz150µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode110µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050QAEM3-10/NOPB
Related LinksLM4050QAE, LM4050QAEM3-10/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050QAEM3-10/NOPB Details Description
Related parts for LM4050QAEM3-10/NOPB
CONN PLUG 6POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 6MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KIT EVAL ARTIX7 AC701 JAPAN datasheet.pdf
CONN TERM STRAIN RELIEF 2POS datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
SWITCH LIM SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf