Texas Instruments LM4050QAEM3X2.5/NOPB
LM4050QAEM3X2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4050QAEM3X2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050QAEM3X2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4050QAEM3X2.5/NOPB
QUANTITY
LM4050QAEM3X2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050QAEM3X2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4050QAEM3X2.5/NOPB
Manufacturer Product PageLM4050QAEM3X2.5/NOPB Specifications
Standard Package3,000
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz41µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050QAEM3X2.5/NOPB
Related LinksLM4050QAEM, LM4050QAEM3X2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050QAEM3X2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4050QAEM3X2.5/NOPB
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A VS6 2-3T1A datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 1A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 25A datasheet.pdf
CONN JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 610MA 460 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf