Texas Instruments LM4050QBIM3-10/NOPB
LM4050QBIM3-10/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4050QBIM3-10/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050QBIM3-10/NOPB.pdf
Availability of LM4050QBIM3-10/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4050QBIM3-10/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050QBIM3-10/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4050QBIM3-10/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 16/Jul/2015
Manufacturer Product PageLM4050QBIM3-10/NOPB Specifications
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz150µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode103µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050QBIM3-10/NOPB
Related LinksLM4050QBI, LM4050QBIM3-10/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050QBIM3-10/NOPB Details Description
Related parts for LM4050QBIM3-10/NOPB
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 18POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf