Texas Instruments LM4120AIM5X-3.0
LM4120AIM5X-3.0 picture photo
Mfg. Part Number
LM4120AIM5X-3.0
Brief Description
IC VREF SERIES 3V SOT23-5
Datasheet Download
LM4120AIM5X-3.0.pdf
Availability of LM4120AIM5X-3.0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4120AIM5X-3.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4120AIM5X-3.0
Internal Part NumberEIS-LM4120AIM5X-3.0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz36µVp-p
Voltage - Input2 V ~ 12 V
Current - Supply275µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4120AIM5X-3.0
Related LinksLM4120A, LM4120AIM5X-3.0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4120AIM5X-3.0 Details Description
Related parts for LM4120AIM5X-3.0
BACKSHELL KIT UNASSM 68P 10PC PT datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf