Texas Instruments LM4120IM5-2.0
LM4120IM5-2.0 picture photo
Mfg. Part Number
LM4120IM5-2.0
Brief Description
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5
Datasheet Download
LM4120IM5-2.0.pdf
Availability of LM4120IM5-2.0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4120IM5-2.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4120IM5-2.0
Internal Part NumberEIS-LM4120IM5-2.0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.048V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz36µVp-p
Voltage - Input2 V ~ 12 V
Current - Supply275µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4120IM5-2.0
Related LinksLM4120, LM4120IM5-2.0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4120IM5-2.0 Details Description
Related parts for LM4120IM5-2.0
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE GENERAL MASKING 18MMX55M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAB 16S GASKET FRTMT PCP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf