Texas Instruments LM4132CMFX-2.5/NOPB
LM4132CMFX-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4132CMFX-2.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5
Datasheet Download
LM4132CMFX-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4132CMFX-2.5/NOPB
QUANTITY
LM4132CMFX-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4132CMFX-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4132CMFX-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz240µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input2.9 V ~ 5.5 V
Current - Supply100µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4132CMFX-2.5/NOPB
Related LinksLM4132CMF, LM4132CMFX-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4132CMFX-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4132CMFX-2.5/NOPB
CONN COMMONING BAR 3CIRCUITS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
SENS PROX M30 15MM PNP-NO SHILD datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 2150' datasheet.pdf
IC RESONANT CONVRTR CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK CAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2.4A TO277A datasheet.pdf