Texas Instruments LM4250CN/NOPB
LM4250CN/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4250CN/NOPB
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 250KHZ 8DIP
Datasheet Download
LM4250CN/NOPB.pdf
Availability of LM4250CN/NOPB
QUANTITY
LM4250CN/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4250CN/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4250CN/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product250kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias75nA
Voltage - Input Offset6mV
Current - Supply100µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±1 V ~ 18 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4250CN/NOPB
Related LinksLM4250, LM4250CN/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4250CN/NOPB Details Description
Related parts for LM4250CN/NOPB
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf