Texas Instruments LM43600PWPEVM
LM43600PWPEVM picture photo
Mfg. Part Number
LM43600PWPEVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
STEP-DOWN CONVERTER EVAL MOD
Datasheet Download
LM43600PWPEVM.pdf
Availability of LM43600PWPEVM
QUANTITY
LM43600PWPEVM Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43600PWPEVM
Internal Part NumberEIS-LM43600PWPEVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® LM4360x and LM4600x Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
Inverting Made SIMPLE
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM43600PWPEVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesSIMPLE SWITCHER®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Input3.5 V ~ 36 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching500kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM43600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43600PWPEVM
Related LinksLM4360, LM43600PWPEVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43600PWPEVM Details Description
Related parts for LM43600PWPEVM
CAP ARRAY 220PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 7.2A 18 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CLEVIS BRACKET datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 154MA 8.7 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf