Texas Instruments LM43601PWPEVM
LM43601PWPEVM picture photo
Mfg. Part Number
LM43601PWPEVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
STEP-DOWN CONVERTER EVAL MOD
Datasheet Download
LM43601PWPEVM.pdf
Availability of LM43601PWPEVM
QUANTITY
LM43601PWPEVM Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43601PWPEVM
Internal Part NumberEIS-LM43601PWPEVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® LM4360x and LM4600x Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
Inverting Made SIMPLE
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM43601PWPEVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesSIMPLE SWITCHER®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Input3.5 V ~ 36 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching500kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM43601
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43601PWPEVM
Related LinksLM4360, LM43601PWPEVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43601PWPEVM Details Description
Related parts for LM43601PWPEVM
SCREWDRIVER PHILLIPS #00 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 5A SYNC 24LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf