Texas Instruments LM43601PWPR
LM43601PWPR picture photo
Mfg. Part Number
LM43601PWPR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16SSOP
Datasheet Download
LM43601PWPR.pdf
Availability of LM43601PWPR
QUANTITY
LM43601PWPR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43601PWPR
Internal Part NumberEIS-LM43601PWPR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® LM4360x and LM4600x Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
Inverting Made SIMPLE
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLM43601 Design with WEBENCH® Power Designer
PCN Design/SpecificationAdd Cu Alt Wire Base Material
Manufacturer Product PageLM43601PWPR Specifications
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)28V
Current - Output1A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43601PWPR
Related LinksLM436, LM43601PWPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43601PWPR Details Description
Related parts for LM43601PWPR
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 600V 10A TO-220FP datasheet.pdf
CONN CASSETTE 33POS RCPT KIT 4PC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.9A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.50MM datasheet.pdf