Texas Instruments LM43603PWPEVM
LM43603PWPEVM picture photo
Mfg. Part Number
LM43603PWPEVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD BUCK REG LM43603
Datasheet Download
LM43603PWPEVM.pdf
Availability of LM43603PWPEVM
QUANTITY
LM43603PWPEVM Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43603PWPEVM
Internal Part NumberEIS-LM43603PWPEVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryLM43603EVM: 3.3V @ 3A, 3.5 ~ 36V in, Buck
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesSIMPLE SWITCHER®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Input3.5 V ~ 36 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching500kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM43603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43603PWPEVM
Related LinksLM4360, LM43603PWPEVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43603PWPEVM Details Description
Related parts for LM43603PWPEVM
BUZZER PIEZO 10V 30MM RADIAL datasheet.pdf