Texas Instruments LM46002PWPEVM
LM46002PWPEVM picture photo
Mfg. Part Number
LM46002PWPEVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD BUCK REG LM46002
Datasheet Download
LM46002PWPEVM.pdf
Availability of LM46002PWPEVM
QUANTITY
LM46002PWPEVM Order Process
Ship out your order
Specifications of LM46002PWPEVM
Internal Part NumberEIS-LM46002PWPEVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® LM4360x and LM4600x Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
Inverting Made SIMPLE
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductLM436xx/LM460xx SIMPLE SWITCHER® Regulators
Reference Design LibraryLM46002PWPEVM: 3.3V @ 2A, 3.5 ~ 60V in, Buck
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesSIMPLE SWITCHER®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output2A
Voltage - Input3.5 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching500kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM46002
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM46002PWPEVM
Related LinksLM4600, LM46002PWPEVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM46002PWPEVM Details Description
Related parts for LM46002PWPEVM
IC DIGITAL POT 10K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A GN datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
MA-21(AC ONLY),2NC+1NO, 15M CBL datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR 3-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf