Texas Instruments LM46002QPWPTQ1
LM46002QPWPTQ1 picture photo
Mfg. Part Number
LM46002QPWPTQ1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16HTSSOP
Datasheet Download
LM46002QPWPTQ1.pdf
Availability of LM46002QPWPTQ1
QUANTITY
LM46002QPWPTQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM46002QPWPTQ1
Internal Part NumberEIS-LM46002QPWPTQ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM46002QPWPTQ1 Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)28V
Current - Output2A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM46002QPWPTQ1
Related LinksLM46002, LM46002QPWPTQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM46002QPWPTQ1 Details Description
Related parts for LM46002QPWPTQ1
TESTER 2-PUSHBUTTON SGL-SPEED datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BALUN BOARD ADC LOW DISTORTION datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SINGLE M30 SHORT PW 2M PNP NC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf