Texas Instruments LM4804LQX
LM4804LQX picture photo
Mfg. Part Number
LM4804LQX
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUDIO PWR 1.9W MONO 28LLP
Datasheet Download
LM4804LQX.pdf
Availability of LM4804LQX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4804LQX Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4804LQX
Internal Part NumberEIS-LM4804LQX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
SeriesBoomer®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass AB
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load1.9W x 1 @ 8 Ohm
Voltage - Supply2.7 V ~ 6.1 V
FeaturesDepop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package28-WQFN (5x5)
Package / Case28-WFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4804LQX
Related LinksLM48, LM4804LQX Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4804LQX Details Description
Related parts for LM4804LQX
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 200CPR datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf