Texas Instruments LM5008SDX/NOPB
LM5008SDX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM5008SDX/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.35A 8LLP
Datasheet Download
LM5008SDX/NOPB.pdf
Availability of LM5008SDX/NOPB
QUANTITY
LM5008SDX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM5008SDX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM5008SDX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM5008 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9.5V
Voltage - Input (Max)95V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)75V
Current - Output350mA
Frequency - Switching50kHz ~ 600kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM5008SDX/NOPB
Related LinksLM5008S, LM5008SDX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM5008SDX/NOPB Details Description
Related parts for LM5008SDX/NOPB
CONN HEADER 10POS VERT LONG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 18.29MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC FPGA 281 I/O 780HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
STD MAG-MATE .187 POKE-IN TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf