Texas Instruments LM5112SDX/NOPB
LM5112SDX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM5112SDX/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC MOSFET GATE DVR TINY 7A 6-LLP
Datasheet Download
LM5112SDX/NOPB.pdf
Availability of LM5112SDX/NOPB
QUANTITY
LM5112SDX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM5112SDX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM5112SDX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly/Test Site 27/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ConfigurationLow-Side
Input TypeInverting and Non-Inverting
Delay Time25ns
Current - Peak7A
Number of Configurations1
Number of Outputs1
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Voltage - Supply3.5 V ~ 14 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM5112SDX/NOPB
Related LinksLM5112S, LM5112SDX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM5112SDX/NOPB Details Description
Related parts for LM5112SDX/NOPB
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 150 OHM 14DIP datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf