Texas Instruments LM57BISDX-10/NOPB
LM57BISDX-10/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM57BISDX-10/NOPB
Manufacturer
Product Category
Temperature Switches
Brief Description
IC PROG TEMP SWITCH SENSOR 8-LLP
Datasheet Download
LM57BISDX-10/NOPB.pdf
Availability of LM57BISDX-10/NOPB
QUANTITY
LM57BISDX-10/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM57BISDX-10/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM57BISDX-10/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM57BISDX-10/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Trip Temperature ThresholdHot
Switching TemperatureProgrammable
Accuracy±1.5°C
Current - Output (Max)-
Output TypeOpen Drain, Push-Pull
OutputActive High, Active Low
Output FunctionOverTemp, /OverTemp
Selectable HysteresisYes
FeaturesSelectable Trip Point, Trip Test
Voltage - Supply2.4 V ~ 5.5 V
Current - Supply24µA
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-LLP-EP (2.5x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM57BISDX-10/NOPB
Related LinksLM57BISD, LM57BISDX-10/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM57BISDX-10/NOPB Details Description
Related parts for LM57BISDX-10/NOPB
IC CNTRLR NONVOLATILE RAM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8L 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf