Texas Instruments LM8801TME-1.2/NOPB
LM8801TME-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM8801TME-1.2/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC 6SMD
Datasheet Download
LM8801TME-1.2/NOPB.pdf
Availability of LM8801TME-1.2/NOPB
QUANTITY
LM8801TME-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM8801TME-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM8801TME-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM8801TME-1.2/NOPB Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching6MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-30°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package6-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM8801TME-1.2/NOPB
Related LinksLM8801TME, LM8801TME-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM8801TME-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LM8801TME-1.2/NOPB
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V TO-92 datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 15NS 56TSSOP datasheet.pdf
CABLE 9COND BLACK 164' datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 580MA 680 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
63318T109 BRACKET WIRE STOP datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN RECP datasheet.pdf
WHITE 3 POS METAL datasheet.pdf