Texas Instruments LM95231CIMM-2
LM95231CIMM-2 picture photo
Mfg. Part Number
LM95231CIMM-2
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP
Datasheet Download
LM95231CIMM-2.pdf
Availability of LM95231CIMM-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM95231CIMM-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM95231CIMM-2
Internal Part NumberEIS-LM95231CIMM-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
SeriesTruTherm™
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local/Remote
Sensing Temperature - Local0°C ~ 85°C
Sensing Temperature - Remote0°C ~ 85°C
Output TypeSMBus
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Resolution9 b (Local), 12 b (Remote)
FeaturesOne-Shot, Programmable Resolution, Shutdown Mode, Standby Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±3°C
Test Condition0°C ~ 85°C
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM95231CIMM-2
Related LinksLM9523, LM95231CIMM-2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM95231CIMM-2 Details Description
Related parts for LM95231CIMM-2
CONN HEADER 5POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES 309 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 2.6-3.5MM YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf