Texas Instruments LMC7101BIM5X
LMC7101BIM5X picture photo
Mfg. Part Number
LMC7101BIM5X
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO SOT23-5
Datasheet Download
LMC7101BIM5X.pdf
Availability of LMC7101BIM5X
QUANTITY
LMC7101BIM5X Order Process
Ship out your order
Specifications of LMC7101BIM5X
Internal Part NumberEIS-LMC7101BIM5X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate1.1 V/µs
Gain Bandwidth Product1.1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset110µV
Current - Supply800µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 15.5 V, ±1.35 V ~ 7.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMC7101BIM5X
Related LinksLMC710, LMC7101BIM5X Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMC7101BIM5X Details Description
Related parts for LMC7101BIM5X
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6A TO-220SIS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf