Texas Instruments LMC7221AIM5/NOPB
LMC7221AIM5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMC7221AIM5/NOPB
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC COMP TINY CMOS R-R IN SOT23-5
Datasheet Download
LMC7221AIM5/NOPB.pdf
Availability of LMC7221AIM5/NOPB
QUANTITY
LMC7221AIM5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMC7221AIM5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMC7221AIM5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeGeneral Purpose
Number of Elements1
Output TypeOpen Drain
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 15 V, ±1.35 V ~ 7.5 V
Voltage - Input Offset (Max)5mV @ 5V
Current - Input Bias (Max)0.04pA @ 5V
Current - Output (Typ)30mA
Current - Quiescent (Max)14µA
CMRR, PSRR (Typ)75dB CMRR, 80dB PSRR
Propagation Delay (Max)10µs
Hysteresis-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMC7221AIM5/NOPB
Related LinksLMC7221A, LMC7221AIM5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMC7221AIM5/NOPB Details Description
Related parts for LMC7221AIM5/NOPB
SWITCH ROTARY DIP BCD COMP SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
8-BIT DIGITAL/ANALOG CONVERTER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf