Cree Inc. LMD125-0017-C440-3000000
LMD125-0017-C440-3000000 picture photo
Mfg. Part Number
LMD125-0017-C440-3000000
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 21-35V 440MA
Datasheet Download
LMD125-0017-C440-3000000.pdf
Availability of LMD125-0017-C440-3000000
QUANTITY
LMD125-0017-C440-3000000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LMD125-0017-C440-3000000
Internal Part NumberEIS-LMD125-0017-C440-3000000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLMD125
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)249VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output21 ~ 35 V
Current - Output (Max)440mA
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation-
Dimming-
Features-
RatingsIP20, NEMA 410
Operating Temperature0°C ~ 80°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.17" L x 2.20" W x 1.16" H (80.4mm x 56.0mm x 29.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CQC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMD125-0017-C440-3000000
Related LinksLMD125-0017-, LMD125-0017-C440-3000000 Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMD125-0017-C440-3000000 Details Description
Related parts for LMD125-0017-C440-3000000
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
STATIC LOCATOR DIGITAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
18AWG 16/30 50C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf